Altınyıldız Classics müşterilerini eski kıyafetlerini dönüştürmeye davet ediyor

“Dünya Yaşasın Diye” projesi kapsamında daha sürdürülebilir bir dünya için çok sayıda projeye imza atan Altınyıldız Classics, şimdi müşterilerini de işin içine dahil ediyor. Gama Recycle iş birliği ile mağazalarına geri dönüşüm kutuları yerleştiren marka, müşterilerinin artık kullanmadığı ve bu kutulara bıraktığı kıyafetlerin geri dönüştürülmesini sağlayacak.

“Dünya Yaşasın Diye” projesi kapsamında daha sürdürülebilir bir dünya için çok sayıda projeye imza atan Altınyıldız Classics, şimdi müşterilerini de işin içine dahil ediyor. Gama Recycle iş birliği ile mağazalarına geri dönüşüm kutuları yerleştiren marka, müşterilerinin artık kullanmadığı ve bu kutulara bıraktığı kıyafetlerin geri dönüştürülmesini sağlayacak.

Altınyıldız Classics, sürdürülebilir bir dünya için yürüttüğü projelerine bir yenisini daha ekledi. “Dünya Yaşasın Diye” çatısı altında pek çok geri dönüşüm projesini hayata geçiren marka müşterilerini de bu dönüşüm sürecinin bir parçası haline getirmek için harekete geçti. Bu çerçevede Gama Recycle iş birliği ile mağazalarına geri dönüşüm kutuları yerleştiren Altınyıldız Classics, müşterilerinin artık kullanmadığı kıyafetlerini toplayarak geri dönüşüm sürecine önemli bir katkı sağlayacak. İlk etapta pilot olarak seçilen 5 mağazada başlayan proje, ilerleyen dönemlerde Türkiye’deki tüm mağazaların sürece dahil edilmesi ile daha da büyüyerek devam edecek.

“Tüm adımlarımızı tamamen yeşil bir marka olma yolunda atıyoruz”
Altınyıldız Classics Kurumsal İletişim ve Görsel Tasarım Direktörü Uğur Gülce bu geri dönüşüm hareketi ile ilgili; “Türkiye’de tekstil sektörünün önemli bir oyuncusu olarak atığımıza sahip çıkmak, geri dönüştürülebilir olmasına dikkat çekerek bu alanda örnek olmayı hedefledik. Aynı zamanda üretimden tüketime tüm süreçlerde attığımız sürdürülebilirlik adımlarımızla tamamen “yeşil bir marka” olma çabasındayız. Gama Recycle ile yürüttüğümüz bu ortak çalışma bu açıdan bizim için çok değerli. Bu sürdürülebilirlik yolculuğumuzda kullanılmış tekstil ürünlerinin %95’inin geri dönüştürülebildiği ancak global olarak giyim atıklarının yalnızca %20’sinin yeniden kullanım için toplandığı ve kalan %80’inin çöp sahasına veya atık yakımına bırakıldığı verilerini elde ettik. Bu rakamlar karşısında şunu gördük; geri dönüştürülebilirliği maksimumda, neredeyse %100’e yakın tutabilmek bizim elimizde yani tüm tekstil sektörünün… Biz de bu konuda hemen harekete geçerek müşterilerimizi de bu yolculuğa dahil etmek istedik. Şimdilik beş mağazamızla hayata geçirdiğimiz projemize tüm müşterilerimizi davet ediyoruz. Getirdikleri tüm kıyafetler geri dönüşüme kazandırılırken kendileri de Altınyıldız Classics alışverişlerinde kullanabilecekleri %10’luk indirimin sahibi olacaklar” dedi.
“Geri dönüştürülen pamuk ülke pamuk üretiminin %17’sini karşılayabilir”
Gama Recycle Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan ise şunları ekledi: “Altınyıldız Classics gibi Türkiye’nin çok değerli bir markasının bu konuya hassasiyetle yaklaşarak harekete geçmesinden ve onlarla iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm Türkiye’yi düşündüğümüzde yaklaşık 1 milyon ton tekstil atığının bertaraf edildiğini görüyoruz. Bu atıkların tümü geri kazanılabilir nitelikte ve bu kazanım tamamıyla gerçekleştirilebilirse; geri dönüştürülen pamuk miktarı ülke pamuk üretiminin %17’sini karşılayabilir. Türkiye’de çöpe giden yalnızca polyester ve pamuk ürünler geri kazanılmış olsa, yılda kaba bir yaklaşımla 13,1 milyar kWh enerji pamuktan, 14 milyar kWh enerji polyesterden kazanılabilecek. Yalnızca tekstil geri dönüşümündeki mekanik tesislerinden elde edilen tekstil atığının elyafa dönüştürülmesi ile oluşan yıllık ekonomik değer ise yaklaşık 1 Milyar Yetmiş Milyon TL. Çöpe giden bu tekstil atıklarının geri dönüşümünün yapılması durumunda ise 6.57×109 kg CO2 ve 6.64×109 kg CO2 aralığında karbon emisyonu azaltılabilecek.”
Süreç nasıl işleyecek
Müşteriler eski kıyafetlerini Altınyıldız Classics mağazalarına getirerek kasa önünde yerleştirilmiş olan kutulara atacak ve kasa görevlisinde yer alan QR kodu telefonundan okutarak %10’luk indirim koduna sahip olacak. Üstelik bu indirimi hemen o anda ya da sonraki alışverişlerinde kullanabilecek.