Aveda, X-presion, Graphic Organic ile İlk Özel Saç Boyası Koleksiyonunu Duyurdu

Aveda, dünyaca ünlü sanatçılar ve IHA’nın Yılın Uluslararası Sanat Ekibi X-presion ile ilk konuk sanatçı işbirliğini duyurdu. Madrid’den üç genç girişimci, Marco Antonio Restrepo, Jorge Cáncer ve Jose Luis Almendral tarafından kurulan X-presion, farklı sanatsal disiplinlerin, malzemelerin ve kavramların bir karışımı yoluyla son teknoloji teknikler geliştirmesiyle tanınır. Aveda için ilk koleksiyonları Graphic Organic, doğadan şekil ve desenleri bir araya getirirken imza grafik stilini kutluyor.

Aveda, dünyaca ünlü sanatçılar ve IHA’nın Yılın Uluslararası Sanat Ekibi X-presion ile ilk konuk sanatçı işbirliğini duyurdu. Madrid’den üç genç girişimci, Marco Antonio Restrepo, Jorge Cáncer ve Jose Luis Almendral tarafından kurulan X-presion, farklı sanatsal disiplinlerin, malzemelerin ve kavramların bir karışımı yoluyla son teknoloji teknikler geliştirmesiyle tanınır. Aveda için ilk koleksiyonları Graphic Organic, doğadan şekil ve desenleri bir araya getirirken imza grafik stilini kutluyor.

Graphic Organic, ilham vermek, eğitmek ve nihayetinde herkesin sahip olabileceği benzersiz bir renk görünümüne dönüştürmek için tasarlanmış Aveda’ya özel bir teknik sunar. Sanatın ve ortak ideallerin karşılıklı olarak takdir edilmesiyle, Aveda ve X-presion arasındaki ortaklık doğal olarak oluştu: “Aveda ile denge, sağlık ve sanat etrafında benzer düşünceye sahip değerlerimiz, onu bariz bir uyum haline getirdi. X-presion ekibi, “Bu proje üzerinde çalışmaktan ve şimdi onu dünyayla paylaşmaktan heyecan duyduk” dedi.

Saçları bir tuval gibi gören üçlü, Aveda’nın vegan, kişiselleştirilebilir saç rengiyle kendi vizyonlarını kullanarak çizginin sınırsız ton özelleştirmesini öne çıkarmayı başardılar. X-presion, “Yaratıcı düşünürler, uyumsuzlar ve hatta kuaförlükteki isyancılar olarak, bu kadar çok renkten oluşan bir palet ve sonsuz kişiselleştirme elde etmek için Aveda Full Spectrum ile çalışmak inanılmazdı” dedi.

Koleksiyon, geometri ve hassasiyetin doğal olarak oluşan kaos ve ölçekle buluştuğu doğal olarak oluşan fraktallardan ilham alıyor.
X-presion “Her zaman matematiğin görsel yönü bizi büyüledi, bu durumda organik olarak görünen geometrik desenler ve fraktallar gözle buluştuğunda ve sonsuz olasılıklar, ölçekler ve inanılmaz renkler oluşturmak için tekrar edip üst üste bindiğinde. Bu fikri yaklaşımımıza getirdik” dedi.

Görünümleri oluşturmak için Aveda ve X-presion, efekti elde etmek için örtüşen bir yöntem kullanarak modelin saçına renk desenleri getirmek için ortaklaşa çalıştı. Ekip, Aveda’nın yüksek performanslı vegan Full Spectrum renkli ürünlerini kullanarak, gerçekten benzersiz ve çok yönlü görünümler için bir dizi renk tonuyla sonuçlanan geniş bir özel formül paleti oluşturdu.

Teknik

Yüzün etrafındaki tüm rengi çerçeveleyen saç, açma işlemi için panellere ayrılır. Aveda’nın Botanical Repair Serisi, bağları oluşturmak ve sağlıklı görünen, güçlü saçları korumak için panellere ayrılmadan ve açılmadan önce tüm saça uygulanır.

Trompe-l’oeil tekniğini kullanarak grafik kısmı tasarlamak için X-presion üç araç kullandı: hassas ve eşit bölümler için özel olarak tasarlanmış bir tarak; daha keskin çizgiler için bir silikon spatula; ve renk katmanlama için şeffaf folyolar.

Tamamlandığında, üst kısım, daha tanımlanmış renklendirmeyi kaplayan kusurlu ancak tamamlayıcı bir renk efekti oluşturmak için renklendirilmeden önce bir kenevir parçası ile kesilir, bükülür ve örgülenir.

X-presion, “Nihai sonuç, organik ve daha grafik rengin nasıl birbirine karıştığını, kaynaştığını, böylece birinin nerede başlayıp diğerinin nerede bittiğini göremeyeceğinizi gösteriyor” dedi.

Teknik ve katmanlı yaklaşım, her model için iki çok yönlü görünüm yaratır. Farklı şekilde şekillendirildiğinde rengin etkisi değişir ve dönüşür. X-presion, “Sihir, saçı farklı bir yöne hareket ettirerek görünümü tamamen değiştirebilmenizdir” dedi. Kampanya üç farklı modelde çekildi ve her biri için iki farklı görünüm tasarlandı.

Aveda x X-presion’ın Graphic Organic Collection’da yer alan görünümlerle ilgili daha fazla ayrıntı ve teknik için lütfen TECH GUIDE’a bakın (Temmuz 2022’de yayınlanacaktır)

CREDITS
Creative Direction + Hair Cut/Style: X-presion
Hair Color: X-presion
Models: Andrea Gutiérrez Arcas , Muriel Seiquer Pérez, Arashi Méndez Bella
Fashion Stylist: Andrea Sanchez
Makeup: David Lopez
Photographer: Javier Marquez
Fashion Film: Gus&Lo
Aveda Technical Educator: Natalia Prager
Color Director, Aveda Lifestyle Salon Madrid: Adoracion Ruiz

AVEDA HAKKINDA

1978’de dünyaya özen gösterme misyonuyla kurulan ve hayvanlar üzerinde test yapılmasına her zaman karşı çıkan Aveda, güzellik profesyonelleri ve tüketiciler için sürdürülebilirliği esas alan vegan, yüksek performanslı saç, cilt ve vücut formülleri yaratıyor. Aveda, modern bilimin ilkelerini ve Hindistan’ın eski şifa sanatı olan Ayurveda’yı birleştirerek botanik teknolojilerinde ve yeşil kimyada yenilikler yapıyorAveda’nın saç bakımı %90 doğal olarak elde edilir1 ve saf çiçek ve bitki özlerinden gelen ikonik aromalar içerir. Aveda’nın yüksek performanslı serileri Invati Advanced™, Nutriplenish™ ve Botanical Repair™ düzinelerce ödül kazandı ve marka, güzellik endüstrisindeki en yüksek sürdürülebilirlik değerleri standartlarını yansıtan 2021 CEW Sürdürülebilirlik Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü. Aveda, hayvan dostu ürünler için dünya çapında tanınan altın onay standardı olan Cruelty Free International tarafından onaylanan Leaping Bunny Sertifikası’na sahiptir.

Aveda’nın ana tesisi %100 rüzgar ve güneş enerjisi kullanan ürünler üretiyor ve marka %100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PET şişe kullanımına öncülük etti, şu anda saç şekillendirme ve cilt bakımında kullanılan PET şişe ve kavanozlarımızın en az %85’i %100 PCR2 içerir. Aveda, ürünleri ve üretim süreçleri ile şeffaflık sağlamaya çalışıyor ve 2020’de marka, vanilyayı Madagaskar’daki kaynağından Minnesota’daki üretim tesisine kadar takip etmek için güzellik endüstrisindeki en büyük blok zinciri pilotlarından birini tamamladı.

Aveda, imza niteliğindeki yıllık bağış kampanyası Aveda Earth Month aracılığıyla küresel olarak temiz su sağlanmasına yardımcı olmak ve yerel olarak temiz suyun korunmasına yardımcı olmak için farkındalık ve fon yaratmaya kararlıdır. 1999’dan beri Aveda, yüzlerce küresel ve yerel çevre örgütü için 67 milyon dolardan fazla para topladı, 1,4 milyondan fazla insana temiz su sağladı ve yaklaşık 2.000 su havzasını korudu. Kar amacı gütmeyen yardım kuruluşu charity: water ile ortaklaşa olarak Aveda, Aveda’nın Hindistan, Nepal ve Madagaskar’daki kaynak topluluklarında ihtiyacı olan insanlara temiz su sağlamaya ve bu toplulukların yaşadığı ve çalıştığı yerel su havzalarını korumaya devam ediyor.

Aveda ürünleri, Aveda mağazalarında, ortak salonlarda, özel perakendecilerde ve aveda.com’da 45’in üzerinde pazarda mevcuttur.