Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi ilk yüz yüze bilim etkinliğini gerçekleştirdi

Bilim Kahramanları Derneği ile bilim kazanacak anlayışıyla çalışan biyofarma şirketi Pfizer Türkiye’nin ortak projesi Bilim Gençlerle Kazanacak çevrimiçi atölyelerden sonra ağustos ayında ilk kez yüz yüze bilim etkinliği gerçekleştirdi. Şimdiye dek 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin bilim insanlarıyla çevrimiçi atölyelerde bir araya geldiği etkinlikler bu defa ilk kez yüz yüze, 7 Ağustos’ta Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Üssü’nde, Bilim İnsanı…

Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi ilk yüz yüze bilim etkinliğini gerçekleştirdi

Bilim Kahramanları Derneği ile bilim kazanacak anlayışıyla çalışan biyofarma şirketi Pfizer Türkiye’nin ortak projesi Bilim Gençlerle Kazanacak çevrimiçi atölyelerden sonra ağustos ayında ilk kez yüz yüze bilim etkinliği gerçekleştirdi.

Şimdiye dek 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin bilim insanlarıyla çevrimiçi atölyelerde bir araya geldiği etkinlikler bu defa ilk kez yüz yüze, 7 Ağustos’ta Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Üssü’nde, Bilim İnsanı Dilek Turan’ın liderliğinde "İyi Üretim Uygulamaları Merkezinde Temiz Odaları ve Sistemleri Tanıyalım" başlığı altında gerçekleşti. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Hücre ve Gen Terapi Mükemmeliyet Merkezi Laboratuvarı da kapılarını ilk kez Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi katılımcılarına açtı.

Bu bilim etkinliği kapsamında lise öğrencileri laboratuvarı gezme, iyi üretim gerekliliklerini öğrenme, temiz odaları keşfetme, hücresel ürünlerin üretim sürecini simülasyon ortamında gözlemleme şansı elde etti. Tamamen ücretsiz olan bilim etkinliğinin sonunda tüm katılımcılara dijital sertifika da verildi.

Yeditepe Üniversitesi Doktora Adayı Dilek Turan, etkinlikle ilgili şunları söyledi: "Uzun zaman sonra yüz yüze bir organizasyonda gençlerle bir araya gelmek benim için çok heyecan vericiydi. Merkezin henüz açılışı gerçekleşmemiş olsa da gençlere özel ziyarete açmak ve onlara temiz odanın, iyi üretim merkezinin kurulumdan itibaren ne ifade ettiğini yerinde anlatabilmek çok büyük bir şanstı ve biz bunu Bilim Gençlerle Kazanacak projesi kapsamında yapma imkânı bulduk. Teknik gezi tadında bilimsel bir organizasyonla ülkemizde neler yapıldığını ve daha neler daha yapılabileceğini konuştuk. Beraber çok keyifli bir pazar günü geçirdik. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürler."

Yüz yüze bilim etkinliğine katılan liseli gençler şunları belirtti:
“Moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği okumayı düşünen birinden, okumaya kesin karar vermiş birine dönüştüm. Çok zevkli ve bilgilendiriciydi. Tekrardan çok teşekkür ederim. (Ece)
“Bilgilendirici ve öğrencilerin mikrobiyoloji alanına ilgi duymasına yardımcı olan keyifli bir etkinlikti.” (Melis)
“Hangi mesleği seçeceğimi daha çok netleştirdim. Bu nedenle artık daha kararlıyım.” (Melek)

Bilim Etkinlikleri ile ilgili sorular için: atolye@bilimkahramanlari.org

Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi
Bilim Kahramanları Derneği’nin Pfizer Türkiye desteğiyle Aralık 2021 tarihinde başlattığı Bilim Gençlerle Kazanacak projesi, 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerini bilim insanları ile bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Proje kapsamında düzenlenen bilim etkinlikleri liseli gençlerin çevrimiçi ortamda ve yüz yüze bilim insanları ile bir araya gelerek uygulamalı etkinlikler gerçekleştirmesine imkân tanımaktadır. Kasım 2022’nin sonuna kadar devam edecek olan proje kapsamında farklı bilim insanlarının geliştirdiği birbirinden yenilikçi ve ilham verici içeriklerle liseli öğrencilere ulaşılacaktır. Etkinlik takvimi derneğin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Bilim Kahramanları Derneği Hakkında:
Bilimsel farkındalığı ve bilimsel düşünme becerisini toplumun her kesimine yaymak için yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği, özellikle çocuk ve gençleri erken genç yaşta bilimle buluşturma gayesiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar sayesinde Bilim Kahramanları Derneği, bilimle iç içe olan çocukların ve gençlerin becerilerini geliştirmenin yanı sıra “duyarlı dünya vatandaşları” olarak yetişmesini sağlamaktadır. Dernek ayrıca, sürdürebilirlik üzerine çalışmalar yaparak günümüz sorunlarına da somut çözümler üretmektedir. 21. yüzyılın getirdiği yenilik ve zorluklara karşı yaratıcı ve hızlı çözümler üretebilen, sorgulayan ve değişimlere karşı adaptasyon yeteneği yüksek bireyler yetiştirmenin önemine her daim vurgu yapan Dernek, sivil toplum, özel sektörü ve kamu sektörü ile çeşitli iş birlikleri geliştirmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından Derneğe destek veren gönüllüler sayesinde her yaştan bireyi çalışmalarının kapsamına dahil etmektedir.

Ana Sayfa

Pfizer Hakkında:
Pfizer, 170 yıldır “hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler” hedefiyle çalışmakta, bugünün ilaç endüstrisinde yenilikçi ve yüksek teknolojili yaklaşımlarla yeni tedavilere odaklanmaktadır. Pfizer, bir yandan dünyanın en yaygın kullanılan temel sağlık ürünlerini üretip ilaç ve aşılarıyla sağlığın korunmasına katkı sağlarken, diğer yandan geleceği şekillendirecek ve hastaların en yüksek faydayı sağlayabileceği tedaviler üzerinde araştırmalar yürütmektedir. Pfizer’de kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi evrensel sağlık sorunlarına karşı tedaviler geliştirilirken, çok nadir görülen hastalıklara karşı mücadele için çalışılmaktadır. Üniversiteler, dernekler ve kamu ile yaptığı ortak çalışmalarla iş, yatırım ve inovasyon ortamına katkı sağlayan Pfizer, 1957 yılından bu yana Türkiye’de kesintisiz üretim yapan ve ülkemize yüksek teknoloji transfer eden yerli üreticidir.
www.pfizer.com.tr