Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulu Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Finans sektörünün en önemli oyuncularından olan Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Varlık Yönetim Şirketlerini temsil eden Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) 10. Olağan Genel Kurulu, 13 Mayıs 2022 Cuma günü, İstanbul’da düzenlendi. Ekonomi yönetiminin önemli isimlerinin katılımı ile gerçekleşen Genel Kurul’da banka dışı finans sektörünün ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapılırken, geleceğe yönelik öngörülerde de bulunuldu.

Finans sektörünün en önemli oyuncularından olan Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Varlık Yönetim Şirketlerini temsil eden Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) 10. Olağan Genel Kurulu, 13 Mayıs 2022 Cuma günü, İstanbul’da düzenlendi. Ekonomi yönetiminin önemli isimlerinin katılımı ile gerçekleşen Genel Kurul’da banka dışı finans sektörünün ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapılırken, geleceğe yönelik öngörülerde de bulunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben’in yanı sıra finans sektörünün önemli temsilcileri, 114 üye şirketin temsilcileri ve Finansal Kurumlar Birliği yönetiminin hazır bulunduğu Genel Kurul’da FKB’nin yeni yönetim kurulu, yönetim kurulu başkanı ve sektör temsil kurulları, seçildi. Finansal Kurumlar Birliği’nin yeni başkanı Ali Emre Ballı oldu.
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin Nebati; Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) 10. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2012 yılından bu yana Finansal Kurumlar Birliği üyelerinin ülke ekonomisine sağladığı katma değeri artırma vizyonuyla hareket ettiğini belirterek, FKB’nin, çalışmalarıyla çatısı altında yer alan finansal kiralama, faktoring, finansman, varlık yönetim ve tasarruf finansman sektörlerinin her geçen gün gelişmesine ve üyelerinin ülke ekonomisine giderek daha fazla katkıda bulunmasına destek olduğunu dile getirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben ise “Banka dışı mali kuruluşlarımız, özellikle, ülkemizin ekonomik büyüme, istihdam ve ihracatında kayda değer bir payı bulunan KOBİ’lerimizin finansman kaynaklarına erişiminde kritik bir öneme haizdir. Finansmanların rekabet koşulları içerisinde, uygun maliyetli ve selektif koşullarda sağlanması banka dışı mali kuruluşlarımızın önceliği olmalıdır” ifadelerini kullandı

Tüm finansal kiralama, faktoring, finansman, varlık yönetimi ve tasarruf finansman şirketlerinin dikkat etmesi gereken 3 temel ilke bulunduğuna vurgu yapan Akben, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“İlk olarak, finansal faaliyetlerin bir tür kamu hizmeti niteliği taşıdığı unutulmamalıdır.Bu nedenle, söz konusu hizmetleri sunan şirket yöneticilerinin kamusal bir sorumluluk taşıyormuşçasına hareket etmelerinde yarar bulunmaktadır. 2’ncisi, finansal müşteriler gerçekte finansal kuruluşların paydaşlarıdır ve şirketlerin onların durumlarını dikkate almama gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Bu bakımdan, banka dışı mali kuruluşlarımız, müşterileri ile karşılıklı kazanca dayanan, uzun vadeli iş ilişkileri kurmalıdır. 3’üncüsü, her türlü finansal faaliyetin esasında bir ‘risk yönetimi’ faaliyeti olduğu zihinlerden çıkartılmamalıdır. Eğer risk yönetimi ihmal edilir, faaliyetler yalnızca reklam ve pazarlama anlayışı ile sürdürülmeye kalkılırsa, bir süre sonra istenmeyen sonuçlarla karşılaşılacağı bilinmelidir.”.

“Finansal Kurumlar Birliği olarak banka dışı finans kesimini daha da yukarılara çıkaracağız…“

Kobilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için çalışan ve finansal sistemin gelişmesi yönünde önemli bir misyon yüklenen Finansal Kurumlar Birliği’nin Başkanı olmasından dolayı gururlu olduğunu ifade eden Ali Emre Ballı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bayrağı devraldığım Sayın Aynur Eke’ye ve onun yönetiminde yer alan tüm yönetim kurulu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bizi bu göreve uygun gören tüm FKB üyelerine çok teşekkür ederim, onların güvenine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız. FKB’nin Yeni Yönetim Kurulu olarak, temsil ettiğimiz sektörlerin dinamiklerini ve hassasiyetlerini de dikkate alarak birleştirici ve uzlaştırıcı bir yaklaşımla sektörlerimize katkı sunmaya devam edecek, bankacılık dışı finansın Türkiye ekonomisine olan katkısını daha da yukarılara çıkaracağız. Ayrıca, Kobilerin finansmana erişimini kolaylaştıracak ve dijital dönüşümü hızlandıracak çözümler üretmek de ana hedeflerimizden olacaktır.”

Ali Emre Ballı Kimdir?

1980 yılında Mersin’de doğan Ali Emre Ballı lisans eğitimini Metalurji ve Malzeme Mühendisiliği alanında tamamlamış olup, 2001 yılından bu yana başta finans ve teknoloji olmak üzere yazılım, gıda ve telekomünikasyon alanlarındaki şirketleri ile iş dünyasında faaliyet göstermektedir.
Alacak Yönetimi ve Varlık Yönetim şirketleri sektöründe yaklaşık 10 yıllık bir deneyimi bulunan Ali Emre Ballı; Finansal Kurumlar Birliği Varlık Yönetim Şirketleri Sektör Başkanlığı görevini sürdürürken, önceki dönemde FKB Başkan Vekilliği görevlerini de yürütmekteydi.
Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olan Ali Emre Ballı evli ve 2 çocuk babasıdır.