Fortinet’in, Tek Tedarikçili SASE çözümündeki geliştirmeleri sayesinde Ağ ve Güvenlik Yakınsaması uzaktaki kullanıcıları da kapsıyor

FortiSASE, bulut üzerinden SD-WAN bağlantısını güvenlik (SSE) ile entegre ederek sektörün en esnek ve güvenli özel erişimini sağlayan tek çözüm olarak dikkat çekiyor. Siber güvenliğin evriminde ve ağ ile güvenliğin yakınsamasında itici güç olan Fortinet®, bugün piyasadaki en entegre tek satıcılı SASE çözümü olan FortiSASE için bulut üzerinden sağlanan önemli geliştirmeleri duyurdu. Gartner®,’a göre, “SASE; uzaktan bağlanan kullanıcıları güvence altına…

FortiSASE, bulut üzerinden SD-WAN bağlantısını güvenlik (SSE) ile entegre ederek sektörün en esnek ve güvenli özel erişimini sağlayan tek çözüm olarak dikkat çekiyor.

Siber güvenliğin evriminde ve ağ ile güvenliğin yakınsamasında itici güç olan Fortinet®, bugün piyasadaki en entegre tek satıcılı SASE çözümü olan FortiSASE için bulut üzerinden sağlanan önemli geliştirmeleri duyurdu.

Gartner®,’a göre, “SASE; uzaktan bağlanan kullanıcıları güvence altına almak ve tutarlı kullanıcı deneyimi sağlamanın yanı sıra CAPEX’ten OPEX iş modeline geçişte önemli bir mimari olarak ortaya çıktı. Tek tedarikçili SASE, dağıtık kullanıcıları, cihazları ve konumları buluttaki, uçtaki ve şirket içindeki kaynaklara bağlamak ve güvence altına almak için birleşik ağ ve güvenlik özellikleri sunuyor.”1 Öte yandan Gartner, "2022’de %10 olan yeni SASE dağıtımlarının üçte birinin 2025’e kadar tek tedarikçili bir SASE teklifine dayanacağını" öngörüyor.1

Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CMO John Maddison, “Fortinet, tek bir işletim sistemi ile birleştirilen türünün en iyisi ağ ve türünün en iyisi güvenliği benzersiz bir şekilde bir araya getirerek mevcut en entegre tek tedarikçi SASE çözümünü sunuyor. FortiSASE’in bulut üzerinden sunulan en son geliştirmeleri, kullanıcılar ve uygulamalar nereye dağıtılmış olursa olsun tutarlı güvenlik ve kullanıcı deneyimi sağlama yeteneğimizi daha da güçlendiriyor” diyor.

Fortinet, Gartner tarafından "Tek Satıcılı SASE için Pazar Rehberi”nde Temsilci Satıcı olarak tanındı. FortiSASE, buluttan sağlanan ağ (SD-WAN) ve buluttan sağlanan güvenliği (güvenli web ağ geçidinden oluşan SSE) sorunsuz bir şekilde birleştirerek nokta ürünleri birleştiriyor, Tek bir işletim sistemi (FortiOS) ve tek bir aracı (FortiClient) üzerinden Evrensel ZTNA [sıfır güven ağ erişimi], bulut erişim güvenliği aracısı [CASB] ve Hizmet olarak Güvenlik Duvarı), ek operasyonel verimlilik sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenimi ile katmanlandırıldı.

Yeni neler var?
FortiSASE’in en son geliştirmeleri, sadece hızlı değil aynı zamanda internete giden ve internetten gelen tüm kullanıcı trafiği için tutarlı güvenlik sağlayan Güvenli İnternet Erişimi sağlamanın yanı sıra, Güvenli Özel Erişim ve Güvenli SaaS Erişimi kullanım durumları için daha da gelişmiş destek ekleyen yeni güncellemeler içeriyor:

Güvenli Özel Erişim
Fortinet Secure SD-WAN ile 20.000’den fazla müşterisine uçta bütünleşik ağ ve güvenlik hizmeti sunma başarısından yararlanan Fortinet, şimdi bu bütünleşmeyi FortiSASE’de bulut üzerinden SD-WAN bağlantısı ile uzak kullanıcıları kapsayacak şekilde genişletiyor. Fortinet’in Fortinet Universal ZTNA ile mevcut granüler uygulama erişimi sunma yeteneğine SD-WAN ile daha geniş uygulama erişimi ekleyerek veri merkezinde veya genel bulutta çalışan en kapsamlı özel uygulama setini desteklerken aynı zamanda üstün kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bu geliştirme, FortiSASE’i hem ZTNA hem de SD-WAN’dan yararlanarak özel olarak barındırılan uygulamalara güvenli ve güvenilir erişim için sektörün en esnek mimarisi haline getiriyor.

Bu yenilikle birlikte, Fortinet Secure SD-WAN ve/veya FortiGate Yeni Nesil Güvenlik Duvarları’nı şube veya veri merkezinde halihazırda kullanan kurumlar, ek bir lisansa ihtiyaç duymadan uzak kullanıcılarını özel erişim için FortiSASE’e sorunsuz bir şekilde bağlayabilecek.

Güvenli SaaS Erişimi
SaaS uygulamaları için kapsamlı görünürlük ve kontrol sunan FortiSASE, şimdi yeni nesil çift modlu CASB ile geliştirildi. FortiSASE, hem hat içi hem de API tabanlı destekten yararlanarak, gölge BT ve veri sızıntısı sorunlarını ele almak için onaylanmış ve onaylanmamış uygulamalara tam görünürlük sağlıyor.

1 Gartner, Market Guide for Single-Vendor SASE, 28 Eylül 2022, Neil MacDonald, John Watts, Jonathan Forest, Andrew Lerner.

Ek Kaynaklar

FortiSASE ve Fortinet’in tek satıcılı SASE için çözümü hakkında daha fazla bilgi için Blog’u okuyabilir ve video’yu izleyebilirsiniz.
Gartner® Market Guide for Single-Vendor SASE’yi buradan indirebilirsiniz .

FortiGuard Labs tehdit istihbaratı ve araştırması ile son dakika siber güvenlik saldırılarını azaltmak için zamanında adımlar sağlayan Outbreak Alerts hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in FortiGuard Security Services portföyü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in geniş siber farkındalık ve ürün eğitimini içeren ücretsiz siber güvenlik eğitimi girişimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fortinet Eğitim Enstitüsü, Fortinet Training Advancement Agenda (TAA)’nın bir parçası olarak, Network Security Expert (NSE) Certification, Academic Partner ve Education Outreach programları aracılığıyla eğitim ve sertifikasyon da sağlıyor.
Fortinet müşterilerinin kurumlarının güvenliğini nasıl sağladıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet User Community (Fuse)/Fortinet Kullanıcı Topluluğuna katılarak fikirleri ve geri bildirimleri paylaşabilir, ürünlerimiz ve teknolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve meslektaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz.
Fortinet’i Twitter, LinkedIn, Facebook ve Instagram’dan takip edebilir, blog ya da YouTube’da Fortinet’e abone olabilirsiniz.

Fortinet hakkında

İnsanları, cihazları ve verileri her yerde koruma misyonuyla faaliyet gösteren Fortinet, güvenilir bir dijital dünya yaratmayı mümkün kılmaktadır. Bu yüzden dünyanın en büyük şirketleri, hizmet sağlayıcıları ve kamu kurumları dijital dönüşümlerini güvenle hızlandırmak için Fortinet’i tercih etmektedir. Fortinet Security Fabric, tüm dijital saldırı zemininde kapsamlı, entegre ve otomatik koruma sunarak kritik cihazları, verileri, uygulamaları ve veri merkezi, bulut ve home ofis arasındaki bağlantıyı korumaktadır. Fortinet global çapta sevkiyatı yapılan en güvenilir çözümler alanında dünyanın bir numarasıdır ve dünya genelinde 595 binden fazla müşteri ticari faaliyetlerini korumak için Fortinet’e güvenmektedir. Fortinet’in Training Advancement Agenda (TAA) inisiyatifinin bir parçası olan Fortinet NSE Eğitim Enstitüsü, herkesin siber eğitimlere erişebilmesi ve yeni kariyer fırsatlarını değerlendirebilmesi için sektördeki en büyük ve kapsamlı siber güvenlik eğitim programlarından birini sunmaktadır.