Gilead, hepatit hasta grupları itibar anketinde bu yıl da birinciliğini koruyor

Yaşamı tehdit eden hastalıklara yenilikçi tedaviler geliştiren bilim şirketi Gilead, hepatit alanında yaptığı çalışmalarla sektörde liderliğini koruyor. Dünya çapında 111 hepatit hasta grubunun katıldığı 2021 PatientView Corporate Reputation of Pharma (İlaç Şirketlerinin Kurumsal İtibarı) anketinde Gilead, bu yıl da ilk sırada yer aldı.

Yaşamı tehdit eden hastalıklara yenilikçi tedaviler geliştiren bilim şirketi Gilead, hepatit alanında yaptığı çalışmalarla sektörde liderliğini koruyor. Dünya çapında 111 hepatit hasta grubunun katıldığı 2021 PatientView Corporate Reputation of Pharma (İlaç Şirketlerinin Kurumsal İtibarı) anketinde Gilead, bu yıl da ilk sırada yer aldı.

Hasta gruplarının ihtiyaçlarının nasıl karşıladığını ölçümlemek üzere çok sayıda tedavi alanında grupların görüşleriyle bağımsız bir rapor olarak hazırlanan PatientView Corporate Reputation of Pharma, 2010 yılından bu yana her yıl yayımlanmaktadır. Gilead, 1,8 milyon hasta topluluğuyla iletişim halinde olan ve hepatit veya karaciğer rahatsızlıklarından etkilenen 111 hasta grubu tarafından yanıtlanan ankette ilk sırada yer aldı. Gilead’ın son üç yıldır ilk sıradaki yerini koruması, tüm dünyanın her yerinde hastaların ihtiyaçlarına çözüm sunmak ve yaşam kalitesini artırmak için gösterdiği çabaların ve hasta odaklı yaklaşımının göstergesidir.

Gilead, ankette viral hepatitten etkilenen toplulukları eğitmek, topluma kazandırmak ve güçlendirmek üzerine belirlenen 10 kurumsal itibar göstergesinin tamamında ilk sırada yer aldı:

1. Covid-19 pandemisinde hastaları destekleme
2. Etkili hasta merkezli strateji
3. Nitelikli hasta bilgileri
4. Hasta güvenliği kaydı
5. Kullanışlı, yüksek kaliteli ürünler
6. Fiyatlandırma, klinik veriler ve dış paydaşların finansmanına ilişkin şeffaflık
7. Dürüstlük
8. Hasta-grup ilişkileri
9. Tedavinin ötesinde hizmetler sunma
10. Hastaları araştırma ve geliştirmeye dahil etme

Gilead Pazara Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Toros Şahin, “Hepatit, Gilead olarak öncelikli tedavi alanlarımızdan biri. Bu alanda sürdürdüğümüz yenilikçi çalışmalarımızın özellikle hasta grupları nezdinde takdir edildiğini görmek gurur verici. Hepatit C alanında vücudumuzdan virüsün tamamen arımasını sağlayan tedaviyi ve hepatit B alanında dünyada FDA ve EMA tarafından en son onaylanan tedaviyi kullanıma sunduk. Gilead Türkiye olarak “Türkiye için Türkiye’de” diyerek yaptığımız yatırımla yerli üretime başladık. Geliştirdiğimiz en son Hepatit B ilacımızı da bu kapsamda Türkiye’de üretmeye başlayarak bu yılın başında hastaların kullanımına sunduk. Diğer yandan hepatit B konusunda toplumsal farkındalığı artırmak, düzenli tedavi ve sağlık kontrollerinin önemine dikkat çekmek için başlattığımız HEP VAR farkındalık kampanyamız için bir web sitesi oluşturduk (www.hepvar.com). Web sitemizde hepatit belirtileri, türleri, test ve tedavi süreçleri gibi temel bilgilerin yanı sıra hepatit B hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlandığı hekim videoları ve tanı konan hastaların deneyimleri yer alıyor. Bu web sitesiyle başta hepatit B hastaları ve yakınları olmak üzere tüm toplumu bilgilendirmek ve bu alanda farkındalığı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Gilead Sciences Hakkında
Gilead Sciences, henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar alanında yenilikçi tedaviler keşfeden, geliştiren ve bunları hastaların kullanımına sunan araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik ilaç şirketidir. Şirketin misyonu, tüm dünyada ölümcül hastalıklara yakalanmış hastaların bakımında gelişme sağlamaktır. Merkezi Foster City, California’da olan Gilead dünya genelinde 35’ten fazla ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Gilead, 35 yıldır HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C, eflamasyon, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanlarında yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak bu hastalıkların ölümcül hastalıklar olmaktan çıkıp, yönetilebilir hastalıklara dönüştürülmesi yolundaki çabalara destek olmaktadır. Gilead, ilaca erişimin sınırlı veya olmadığı bölgeler de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden milyonlarca hastaya sunulan bakımı iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu ülkelerle yürütülen ortak programlar sayesinde dünya genelinde 14 milyondan fazla kişinin Gilead’ın veya şirketin üretim ortaklarından birinin sağladığı tedaviye eriştiği tahmin edilmektedir. www.gilead.com