L’Oréal Türkiye 60 Bin Tohum Topunu Doğaya Kazandırıyor

L’Oréal Türkiye Aktif Kozmetik divizyonu Medikal departmanı ile ecording arasındaki iş birliğiyle, Türkiye dermokozmetik sektöründe bir ilke imza atıldı. Biyoçeşitliliği destekleyip, doğadaki canlılığı sürekli kılmayı hedefleyen iş birliği çerçevesinde 60 bin tohum topu, dermatoloji hekimlerinin katkısıyla ecoDrone’lar aracılığıyla doğaya kazandırılıyor.

L’Oréal Türkiye Aktif Kozmetik divizyonu Medikal departmanı ile ecording arasındaki iş birliğiyle, Türkiye dermokozmetik sektöründe bir ilke imza atıldı. Biyoçeşitliliği destekleyip, doğadaki canlılığı sürekli kılmayı hedefleyen iş birliği çerçevesinde 60 bin tohum topu, dermatoloji hekimlerinin katkısıyla ecoDrone’lar aracılığıyla doğaya kazandırılıyor.

Dünyanın sınırlı kaynaklarına ve toplumların içinde bulunduğu koşullara saygılı, yeni nesil bir değişim modeli yaratmayı amaçlayan L’Oréal, “2030 Biyoçeşitliliği ve Ekosistemi Koruma Hedefleri” doğrultusundaki çalışmalarına Türkiye’de bir yenisini daha ekledi.
La Roche Posay, Vichy, CeraVe ve SkinCeuticals markalarının FSC sertifikalı reçeteliklerde hekimlere ecording fidan tohumu konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

ecoDrone’lar tohum toplarını toprakla buluşturuyor
Sisteme kaydolan hekimler tarafından seçilen ağaç tohumları, tohum toplarına dönüştürülerek, ecoDrone’lar aracılığıyla insanların ulaşamadığı, ormanlaştırılması gereken alanlarda toprakla buluşturuluyor. Dermatologlar, seçtikleri tohumların doğadaki serüvenini 3 yıl boyunca izleyebilecekler.
L’Oréal’in en değerli iş paydaşları arasında yer alan dermatoloji hekimlerinin katılımıyla, doğanın canlılığını ve çeşitliliğini korumayı hedefleyen bu partnerlik sayesinde 60 bin tohum topu doğada yeni yaşam potansiyelleri oluşturuyor.

Gelecek İçin L’Oréal için anlamlı bir adım
Dünyanın en kapsayıcı sürdürülebilirlik programlarından biri olan “Gelecek İçin L’Oréal”; İklim, Su, Biyoçeşitlilik, Doğal Kaynaklar ve İş Ekosistemi şeklinde 5 önemli başlıktan oluşuyor. Bu hedefler kapsamında tüm üretim tesislerini %100 yenilenebilir enerji kullanarak karbon nötr hale getirmek üzere çalışan L’Oréal; endüstriyel süreçlerde kullandığı suyun %100’ünü yeniden kullanıma kazandırmak ve tüketicilerin ürün kullanımı için gerekli su tüketimlerini de %25 azalmak için de somut adımlar atıyor.
İçerik ve ambalaj malzemelerinin %100’ü sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesi ve şirket binalarının %100’ünün biyolojik çeşitlilik üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması gibi önemli hedeflerin yanı sıra doğal kaynak kullanımı ve atıkların %100 geri dönüşümlü olması gibi gibi projeler de dikkat çekiyor.
Programın etkisini büyütmek ve tüm değer zincirimizi kapsamak amacıyla L’Oréal, ana müşteri ve tedarikçilerini de programa dahil ederek, belirlenen ortak hedeflere onlarla beraber ilerliyor.
La Roche-Posay Anthelios fotokorunma ürünü ile eco- ambalaj kullanımıyla ise L’Oréal, çevreye saygılı ürünler ve ambalajlar sunmayı hedefliyor. Bu taahhüdünün ilk adımı olan geri dönüşümlü ambalajlı Anthelios güneş koruyucu ile ambalajdaki plastik kullanımını %45 oranında azaltan L’Oréal, karbon izini de azaltmaya katkı sağlıyor. 2025 yılına kadar %70 (geri dönüştürülmüş) plastikten üretilecek ambalajlarla L’Oréal’in hedefi, bunu sürdürerek 10.000 ton saf plastik tasarrufu sağlamak.

***

L’Oréal Grup Hakkında
L’Oréal Grup, 100 yılı aşkın bir süredir kendisini güzelliğe adadı. 36 farklı ve tamamlayıcı markadan oluşan benzersiz uluslararası portföyü ile Grup, 2021’de dünya çapında 88.000 kişiye istihdam sağladı. Dünyanın önde gelen güzellik şirketi olarak L’Oréal Grup, toplu pazar, büyük mağazalar, eczaneler, kuaför salonları, seyahat perakendeciliği, markalı perakende ve e-ticaret olmak üzere tüm dağıtım ağlarında yer alıyor. Araştırma ve yenilik ile 4.000 kişilik özel bir araştırma ekibi, L’Oréal Grup’un tüm dünyadaki güzellik isteklerini karşılamak için, çalışan stratejisinin merkezinde yer alıyor. L’Oréal Grup, 2030 için Grup genelinde iddialı sürdürülebilir kalkınma hedefleri belirliyor ve daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir toplum için ekosistemini güçlendirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için https://www.loreal.com/en/mediaroom/

ecording Hakkında:
ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştiren sosyal girişimdir. 2017’de bir grup genç tarafından temelleri atılan ecording, sosyal ve çevresel etkisini tüm dünyaya ulaştırmayı, teknolojinin gücünü kullanarak dünyadaki iklim krizi mücadelesine destek vermeyi amaçlar.

Yaşamımızda her şey doğaya ve doğanın parametrelerine bağlıdır. Doğadan öğrenerek ve ilham alarak geliştirdiğimiz her teknolojik çözüm, insanlığın doğayla uyumlu bir yaşam tarzı benimsemesine katkı sunmak ve yine “doğaya göre” etki, fayda, teknoloji, deneyim üretmek için vardır. ecording ismini tam da buradan alır. “ecording to” kelime anlamı, İngilizce “according to- (-e göre) edatından türemektedir. Türkçe’ye ise “doğaya göre” olarak çevrilmektedir.