Roche sponsorluğunda, Türk Kanser Derneği ve Albert Health işbirliği ile geliştirilen dijital hastalık takip ve yönetimi uygulaması onKOlay artık kanser hastalarıyla buluşmaya hazır!

Uçtan uca dijital hastalık yönetimi ve tele sağlık uygulaması onKOlay, Albert Health ve Türk Kanser Derneği işbirliği ve Roche sponsorluğuyla geliştirildi. Alanında öncü ve yenilikçi bir uygulama olan onKOlay ile kanser hastalarının tedavi takibinin kolaylaştırılması amaçlanırken, verilerin hasta onayı ile hekimlerle paylaşılarak hastalığın daha iyi yönetilmesi de hedefleniyor. onKOlay uygulaması Aralık ayı itibarıyla hasta ve hasta yakınları tarafından kullanılabiliyor….

Uçtan uca dijital hastalık yönetimi ve tele sağlık uygulaması onKOlay, Albert Health ve Türk Kanser Derneği işbirliği ve Roche sponsorluğuyla geliştirildi. Alanında öncü ve yenilikçi bir uygulama olan onKOlay ile kanser hastalarının tedavi takibinin kolaylaştırılması amaçlanırken, verilerin hasta onayı ile hekimlerle paylaşılarak hastalığın daha iyi yönetilmesi de hedefleniyor. onKOlay uygulaması Aralık ayı itibarıyla hasta ve hasta yakınları tarafından kullanılabiliyor.

Sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön vermek üzere 125 yıldır hasta odaklı bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüren Roche, kanser hastalarının yaşamlarını iyileştirmeye yönelik güçlü iş birliklerine imza atmaya devam ediyor. Roche Türkiye, Türk Kanser Derneği ve dijital sağlık girişimi Albert Health işbirliği ile geliştirilen onKOlay uygulamasıyla kanser hastalarının kanser ile mücadelesinde yaşamları kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, yenilikçi bir tele sağlık uygulaması olan onKOlay aracılığı ile kanser hastaları için tedavi takibi kolaylaştırılırken pratik bir şekilde semptom günlüğünün tutulması da mümkün oluyor. Uygulamayı kullanan hasta ve hasta yakınları, ‘sağlığım’ bölümünde yer alan ilaç hatırlatıcısının yanı sıra ölçüm geçmişlerine, tahlil sonuçlarına ve duygudurum takibine de ulaşabiliyor. Kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak hassas detaylarla şekillendirilen uygulama ayrıca sesli asistan ile kolay kullanım özelliği de bulunduruyor. Hasta yolculuğuna interaktif destek sağlamak üzere sınırlı kontenjan ile uzaktan ücretsiz psikolog ve diyetisyen desteği de onKOlay uygulamasının dikkat çeken özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

onKOlay uygulaması, hastalığın etkin yönetimi ve takibinde kolaylaştırıcı fonksiyonlar sunuyor
onKOlay dijital sağlık uygulaması ile hastaların yan etki takiplerinin yapılması, hasta günlüğünün tutulması ve bu verilerin hekimlere doğru ve düzenli bir şekilde raporlanması sağlanabiliyor. onKOlay ile hastalar kanser türleri, onkolojik terimlerin anlamı ve sosyal yaşam hakkında bilgilere ulaşabiliyor. Ayrıca uygulamayla hastaların fiziksel egzersiz, psikoloji ve beslenme konularındaki güncel bilgilerden faydalanması, ilaç hatırlatıcılarını kurması, günlük su tüketimi, tansiyon, nabız ve vücut kitle indeksi gibi bilgilerini takip etmesi, kanserle yaşam hakkında uzman görüşleri videoları ve hasta hakları konusunda bilgilendirici materyallere ulaşması, ihtiyaç duyduklarında da belirlenen kontenjanlar kapsamında psikolog ve beslenme uzmanları ile uzaktan ücretsiz görüşme yapabilmesi sağlanabiliyor.

Dijital hasta takibinin tedavi süreçlerine ve hekim kontrollerine de olumlu etkileri bulunuyor. Yapılan çalışmalar dijital hasta takibinin akciğer kanseri hastalarında 9 ay ve metastatik evre kanser hastalarında 5 ay genel sağkalıma katkısı olduğunu gösteriyor.[1]-[2] Ayrıca dijital hasta takibi ile yüzde 45 oranında hekimin (hekimlerin yüzde 22’sinin 5 dk ve altı, yüzde 19’unun 6-10 dk ve yüzde 4’ünün 11-15 dk kadar) klinik vizit sürelerinin de kısaldığı görülüyor.[3]

onKOlay uygulamasına nasıl ulaşılabilir?

1 Aralık itibarıyla onKOlay uygulamasına çeşitli kanallardan ulaşmak mümkün. Tüm onkoloji hastaları aşağıda yer alan jenerik QR koduyla uygulamayı indirip kullanabilirler. Roche Türkiye’nin kanserle mücadele kapsamında hayata geçirdiği ‘Yaşam İçin’ platformu üzerinden de QR koduna ulaşılabiliyor. Hastalar aynı zamanda program hakkında bilgi sahibi olan hekimlerin yönlendireceği QR kodlarını kullanarak uygulamayı kullanabilirler.
M-TR-00002952

Roche Hakkında
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com’u ziyaret ediniz.

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

Türk Kanser Derneği Hakkında
Türk Kanser Derneği, 1964 yılında kurulmuş, T.C. Bakanlar Kurulu’nun 1964/6/3728 sayılı kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsüne sahip olmuş, Türkiye’nin en saygın sivil toplum kuruluşlarından biridir.
Kurulduğu günden bugüne kadar Türk Kanser Derneği, 4.000.000’un üzerinde vatandaşa; tarama, tedavi, takip, psikolojik destek, beslenme danışmanlığı, ikinci görüş, maddi destek, konaklama, onkoloji koçluğu gibi pek çok hizmet ile ücretsiz destek olmuş ve olmaya devam edecektir.

Albert Health Hakkında
Albert Health kronik hastalık yönetimi ve telesağlık çözümleri sunan İngiltere merkezli bir dijital sağlık girişimidir. 2018 yılında İngiltere’de kurulan şirket, uluslararası yatırımcılardan toplamda $1.500.000 yatırım almıştır. Albert Health geliştirdiği yapay zeka tabanlı mobil ve web çözümler ile kronik hastaların tedavi uyumunu artırmaya yardımcı olurken sağlık profesyonellerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Çalışmalarını Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde sürdüren girişim; ilaç şirketleri, sigorta şirketleri ve hastane grupları ile yaptığı işbirlikleri ile şu ana kadar toplamda 150.000’den fazla hastaya ulaşmıştır. Ayrıntılı bilgi için https://albert.health ‘i ziyaret edebilirsiniz.

Referanslar:
1.Denis F et al. Two-Year Survival Comparing Web-Based Symptom Monitoring vs Routine Surveillance Following Treatment for Lung Cancer. JAMA 2019;321:306–7
2. Basch E et al. Overall Survival Results of a Trial Assessing Patient-Reported Outcomes for Symptom Monitoring During Routine Cancer Treatment. JAMA 2017;318:197‒8
3. Schmalz O et al. Poster presented at the European Society of Medical Oncology Immuno-Oncology Annual Conference. Geneva, Switzerland, 11–14 December 2019

[1]Denis F et al. Two-Year Survival Comparing Web-Based Symptom Monitoring vs Routine Surveillance Following Treatment for Lung Cancer. JAMA 2019;321:306–7 (Erişim: 23.11.2022)

[2] Basch E et al. Overall Survival Results of a Trial Assessing Patient-Reported Outcomes for Symptom Monitoring During Routine Cancer Treatment. JAMA 2017;318:197‒8 (Erişim: 23.11.2022)

[3] Schmalz O et al. Poster presented at the European Society of Medical Oncology Immuno-Oncology Annual Conference. Geneva, Switzerland, 11–14 December 2019 (Erişim: 23.11.2022)