Romatoid Artrit hastalarının yaşamlarına dokunacak platform: Hayat Benim Elimde

İnsanların yaşamlarını iyileştirme misyonu ile 125 yıldır dünya çapında inovasyon odaklı çalışmalarını sürdüren Roche, Romatoid Artrit (RA) hastaları ve hasta yakınlarına güvenilir medikal bilgi sunarak, onların bu hastalıkla mücadelelerinde daha etkin rol almalarını sağlamak üzere “Hayat Benim Elimde” platformunu hayata geçirdi. Roche İlaç Türkiye’nin hekimlerle beraber oluşturduğu “Hayat Benim Elimde” platformu, Romatoid Artrit ile yaşayan kişilerin…

İnsanların yaşamlarını iyileştirme misyonu ile 125 yıldır dünya çapında inovasyon odaklı çalışmalarını sürdüren Roche, Romatoid Artrit (RA) hastaları ve hasta yakınlarına güvenilir medikal bilgi sunarak, onların bu hastalıkla mücadelelerinde daha etkin rol almalarını sağlamak üzere “Hayat Benim Elimde” platformunu hayata geçirdi. Roche İlaç Türkiye’nin hekimlerle beraber oluşturduğu “Hayat Benim Elimde” platformu, Romatoid Artrit ile yaşayan kişilerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve yeni tanı almış hastaların güvenilir bilgiye ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

125 yıldır sağlık hizmetleri ekosisteminde yenilikçi buluşları ve büyük çaplı girişimleriyle insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan Roche, hastalıklarla mücadeleye ve hastalık yönetimine katkı sunmak üzere çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, Roche İlaç Türkiye tarafından hayata geçirilen “Hayat Benim Elimde” platformuyla Romatoid Artrit (RA) hastalığı ile yaşayan kişilere ve hasta yakınlarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Dünyada 100 insanın 1’inde görülüyor
El ve ayak eklemleri gibi küçük eklemler başta olmak üzere eklemleri simetrik yani karşılıklı olarak tutan, kronik seyirli iltihaplı bir romatizma olan Romatoid Artrit (RA)[1], dünyada %0.5-1.1 sıklığında görülmektedir.[2] Toplumda, kadınlarda erkeklere kıyasla görülme oranı 2 ila 3 kat daha fazla olan Romatoid Artrit[3], genellikle kadınlarda 30 ile 60 yaşları arasında, erkeklerde ise biraz daha geç yaşlarda görülse de her yaşta ortaya çıkabiliyor[4]. Yapılan araştırmalar, aile üyelerinden birinde bu hastalığının varlığı ve/veya sigara kullanımı durumunda, hastalığın ortaya çıkma olasılığının arttığını gösteriyor.

Kronik bir hastalık olan Romatoid Artrit, alevlenme ve uyku dönemleriyle seyrederken hastaların yaşam kalitesini de çeşitli yönlerden etkileyebiliyor. Hastalar yorgunluk, halsizlik, sabah katılığı ve uyku problemleri ile karşılaşabiliyor. Hastaların karşılaştıkları ağrının şiddeti, fiziksel fonksiyonlardaki kısıtlılık ve eklem hasarının boyutuna göre günlük yaşamda zorluklar meydana gelebiliyor. Bu nedenlerle de hastalığın erken evrede tanınması ve tedavi sürecinin başlaması yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Roche İlaç Türkiye, Romatoid Artrit hastalarını “Hayat Benim Elimde” demeye davet ediyor
Hasta ve hasta yakınlarının Romatoid Artrit hakkında doğru ve güncel bilgilere ulaşmalarını sağlamak üzere hazırlanan “Hayat Benim Elimde” platformu ayrıca hastalıkla mücadele edenlerin günlük aktivitelerinin kalitesini artırmaya yönelik öneriler de içeriyor. Psikolojik durum yönetiminden beslenmeye, ağrı yönetiminden iş hayatına birçok farklı alanda Romatoid Artrit ile başa çıkma noktasında merak edilenlerin yer aldığı web sitesinde hastalık hakkında bilgilendirici uzman hekim video içerikleri de bulunuyor.

Roche İlaç Türkiye Medikal Direktörü Mahir Kurt konuyla ilgili şunları söylüyor, “Kesin bir tedavisi henüz bulunmamış kronik bir hastalık olan Romatoid Artrit, günlük yaşamı birçok yönden etkiliyor. Eklemlerde meydana gelen ağrı, şişlik ve tutukluk gibi faktörler fiziksel açıdan kısıtlayıcı olabilirken atakların ne zaman veya hangi şiddette ortaya çıkacağı çoğunlukla tahmin edilemiyor. Bu etkileri ile iş, eğitim ve günlük yaşama dair aktiviteler üzerinde olumsuz etkileri olabilen Romatoid Artritte erken tanı ve tedavi ise büyük önem taşıyor. Hastalığın erken tanı alması durumunda tedaviler daha iyi sonuç verebiliyor.[5] Biz de Roche İlaç Türkiye olarak, Romatoid Artrit ile ilgili farkındalığın artması, hastalıkta erken tanının öneminin anlaşılması, hasta ve hasta yakınlarının Romatoid Artrit ile yaşam hakkında her zaman güncel ve doğru bilgilere ulaşabilmeleri adına ‘Hayat Benim Elimde’ platformunu hayata geçirdik. Platformumuzun web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden hastaların ve yakınlarının merak ettiklerini, bu hastalıkla yaşamı kolaylaştıracak öneriler paylaşıyoruz. Uzman hekimlerle hazırladığımız videolarla da zenginleştirdiğimiz platformumuzla bu hastalıkla mücadele eden herkesin yolculuklarına katkı sağlamak istiyor; hastalık semptomlarının olumsuz etkilerine karşı onları ‘Hayat Benim Elimde’ demeye davet ediyoruz.”

Romatoid Artrit ile yaşayanların ve yakınlarının merak ettikleri doğru bilgilerin yanında hayatlarını kolaylaştıracak geniş kapsamlı önerileri içeren “Hayat Benim Elimde” platformuna aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşılabiliyor.

https://hayatbenimelimde.com/
https://www.instagram.com/hayat.benimelimde/
https://www.youtube.com/channel/UCDJElidm0H93rzWxgCW9Xrg/featured

Roche Hakkında
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com’u ziyaret ediniz.
Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

M-TR-00002498

[1] https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/rheumatoid-arthritis/

[2]https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-romatoid-artrit-epidemiyolojisi-klinik-ozellikleri-ve-tanisi-90115.html

[3] https://www.cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid-arthritis.html

[4] https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/facts-statistics-infographic#Prevalence

[5] https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/rheumatoid-arthritis/