Su kayıplarını en hızlı şekilde çözmek çok önemli

Su kayıpları dünyanın en büyük sorunlarından birisi. Panasonic de TOUGHBOOK dayanıklı bilişim cihazlarıyla su sızıntılarını gideren teknisyenlerin yanında oluyor. Yoldaki bir çatlaktan veya kaldırımdan ufak köpüklerle başlayan su sızıntıları, kısa sürede çeşme gibi akmaya başlayabiliyor. Daha sonra ilgili bir vatandaş gerekli kurumları arıyor, görevlendirilen ekip sızıntının olduğu yerde suları kesiyor, olayın kaynağını buluyor ve tamir ediyor. Bu senaryo…

Su kayıpları dünyanın en büyük sorunlarından birisi. Panasonic de TOUGHBOOK dayanıklı bilişim cihazlarıyla su sızıntılarını gideren teknisyenlerin yanında oluyor.

Yoldaki bir çatlaktan veya kaldırımdan ufak köpüklerle başlayan su sızıntıları, kısa sürede çeşme gibi akmaya başlayabiliyor. Daha sonra ilgili bir vatandaş gerekli kurumları arıyor, görevlendirilen ekip sızıntının olduğu yerde suları kesiyor, olayın kaynağını buluyor ve tamir ediyor. Bu senaryo şehirlerde, kasabalarda ve yerleşim alanlarının çoğunda sıklıkla yaşanıyor ve bireylerin yaşam kalitesini etkiliyor.

European Environment Agency’nin en son raporuna göre su sistemlerinde yaşanan sorunlar her yıl Avrupa’nın yüzde 20’sini ve Avrupalıların da yüzde 30’unu etkiliyor. Buna ek olarak kuraklık da her yıl 9 milyar dolara varan ekonomik kayba neden oluyor, ekosistemlere ve hizmetlere olan hasarı ise rakamla ölçülemiyor.

Kuraklığın sıklığı, büyüklüğü ve etkisi de artmaya devam ediyor. İklim değişikliğinin Avrupa’nın çoğu yerindeki mevcut su seviyesinde mevsimsel azalmalara neden olacağı tahmin ediliyor. Bu azalmaların en fazla Avrupa’nın güneybatısında olacağı öngörülüyor. 3°C’lik bir sıcaklık artışıyla yazın en sıcak dönemlerinde bazı nehirlerin yüzde 40 kuruyabilir. Daha az olsa da Avrupa’nın batı ve merkez bölgesinin büyük kısmı bu durumdan etkilenecek.

Avrupa’daki su kayıpları gözle görülür derecede
Su eksikliğinin en büyük sebeplerinden birisi su kayıpları. Su kayıpları Avrupa’da ve AB’de büyük farklılıklar göstermekte olup, tedarik zincirindeki ortalama kayıplar, azalan suyun yüzde 5’inden az bir seviye ile yüzde 50’si arasında değişiyor. Sızıntıları gidermek kulağa çok kolay gelse de sızıntının kaynağını bulmak genelde hizmet sağlayıcıları için çok zor oluyor. Özellikle de kalabalık alanlarda. Avrupa’nın bazı bölgelerinde su altyapısı çok eski olduğu için birtakım borular haritalarda yer almıyor. Bu yüzden ekiplerin o bölgeyi kazması ve boruların tam konumunu tespit etmesi gerekiyor.

Bu sorun o kadar büyüdü ki bu konuyla ilgili 2020’de AB’de İçme Suyu Direktifi ismiyle tüm kıtayı kapsayan bir mevzuat oluşturuldu. Bu mevzuat, su sızıntılarını gidermenin en önemli ilk aşaması olarak her ülkenin suya erişimini değerlendirmesi için bir yapı sağlıyor.

Sızıntıları gidermenin pek çok yolu bulunuyor
Su sızıntılarını gidermek için kullanılabilen birçok teknik bulunuyor. Batı Avustralya’da su şirketi ülkenin su tespit edebilmesi için eğitilen ilk köpeği Kep’i kullanarak sızıntıların yerini saptıyor. Kep her gün 5km uzunluğundaki boruları tarayabiliyor. Normalde akustik tespit ekipmanlarına sahip insanların aynı mesafeyi kat etmesi bir haftaya kadar sürebiliyor.

Sızıntıların bulunduğu anda giderilebilmesi için kullanılan yöntemler insanların en yakın arkadaşları olabileceği gibi yerdeki nemli noktaları belirleyen uydu görüntüleri veya geleneksel ses tespit metotları, en yeni mobil bilişim teknolojileri de olabiliyor.

Panasonic TOUGHBOOK gibi dayanıklı laptop ve tabletler bu tür zorlu koşullarda kullanılabilecek şekilde tasarlanıyor. Sızıntının olduğu alana varıldığında suyun hızlıca kapatılabilmesi için GPS ve altyapı haritalarına erişmekten onarımın sonundaki raporlamaların tamamlanmasına kadar pek çok aşamada kullanılıyor.

Avrupa’nın su sorunlarını çözmesi için atması gereken adımlar bulunuyor ancak uzun vadeli çözüm ne olursa olsun teknisyenler sızıntıları belirlemek ve onarmak için yanlarında güvenilir bir mobil bilişim cihazına ihtiyaç duyuyor.

Panasonic Group Hakkında
Dünya çapında tüketici elektroniği, konut, otomotiv, endüstri, iletişim ve enerji sektörlerinde geniş kapsamlı uygulamalar için yenilikçi teknolojiler ve çözümler geliştirme konusunda küresel bir lider olan Panasonic Grubu, 1 Nisan 2022 tarihinde bir holding şirketi olarak hizmet veren Panasonic Holdings Corporation ve çatısı altında konumlanan sekiz şirket ile faaliyet gösteren bir şirket sistemine geçti. 1918 yılında kurulan Grup, kendini insanların ve toplumun refahını artırmaya adamıştır. Ayrıca, bugünün dünyası için yeni değerler yaratmak ve sürdürülebilir çözümler sunmak için uygulanan kuruluş ilkelerine göre faaliyetlerini yürütmektedir. Grup, 31 Mart 2021 yıl sonu itibariyle 54,02 milyar Avro (6.698,8 milyar Yen) konsolide net satış elde ettiğini raporlamıştır. Kendini insanların refahını iyileştirmeye adamış olan Panasonic Grubu, En İyi Şekilde Yaşamanıza yardımcı olmak için üstün ürünler ve hizmetler sunmak adına birleşmiştir. Panasonic Group hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://holdings.panasonic/global/

Panasonic Connect Europe GmbH Hakkında
Faaliyetlerine 1 Ekim 2021 tarihinde başlayan Panasonic Connect Europe, B2B odaklı ve çevik yeni bir organizasyon oluşturdu. 400’den fazla çalışanı ve CEO Hiroyuki Nishiuma liderliğindeki işletme, tümü İş Değiştirme, Gelişmiş Toplum ve Yarına Bağlanma vizyonunu sunmak için tasarlanmış yenilikçi ürünler ve entegre sistem ve hizmetlerle müşterilerinin başarısına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Merkezi Wiesbaden’de bulunan Panasonic Connect Europe, aşağıdaki iş birimlerinden oluşur:

Toughbook dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, iş tabletleri ve elde kullanılan cihazlar yelpazesiyle mobil çalışanların üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olan Mobil Çözümler İş Birimi.
Yüksek parlaklık ve güvenilirlik özelliğine sahip bir dizi projektörün yanı sıra yüksek kaliteli ekranlar sunan Görsel Sistem Çözümleri ile canlı etkinlik çekimi, spor prodüksiyonu, televizyon ve xR stüdyoları için yaygın olarak kullanılan PTZ ve sistem kameraları, kayıt özelliği olan kameralar, Kairos IT/IP platformu, anahtarlayıcılar ve robotik çözümlerden oluşan uçtan uca bir portföyden Akıllı Canlı Prodüksiyon çözümleri sunan Broadcast & ProAV’yi bünyesinde barındıran Medya Eğlence İş Birimi.
İş ve Endüstri Çözümleri, benzersiz Gemba Süreç İnovasyonu yaklaşımını kullanarak Perakende, Lojistik ve Üretim odaklı özel teknoloji çözümleri sunuyor. Operasyonel verimliliği artırmak ve müşteri deneyimini geliştirmek için tasarlanmış olup işletmelerin her gün en iyi performansı sergilemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Panasonic Factory Solutions Europe; elektronik üretim çözümleri, robot ve kaynak sistemleri ve yazılım çözümleri mühendisliği dahil olmak üzere çok çeşitli otomatik çözümlerle akıllı fabrikaları gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oluyor.

Daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: www.toughbook.eu