Sürdürülebilir bir toplum için siber güvenlik ve iklim değişikliği birlikte ele alınmalı

Toplumumuz, yaşamları tehdit edebilecek aksaklıkları önlemek için hızla çözülmesi gereken önemli zorluklarla karşı karşıya. Bunlardan ilki, gezegenimiz için risk oluşturan iklim değişikliği. 2022 Küresel Riskler Raporu’na göre, mevcut iklim krizi insanlığın en önemli uzun vadeli sorunu olmaya devam ediyor. İkincisi ise geniş bir sürdürülebilirlik sorunu haline gelen ve gelişen bağlantılı toplumumuzu ve bireyler, kurumlar ve uluslar için artık “olmazsa olmaz”…

Toplumumuz, yaşamları tehdit edebilecek aksaklıkları önlemek için hızla çözülmesi gereken önemli zorluklarla karşı karşıya. Bunlardan ilki, gezegenimiz için risk oluşturan iklim değişikliği. 2022 Küresel Riskler Raporu’na göre, mevcut iklim krizi insanlığın en önemli uzun vadeli sorunu olmaya devam ediyor. İkincisi ise geniş bir sürdürülebilirlik sorunu haline gelen ve gelişen bağlantılı toplumumuzu ve bireyler, kurumlar ve uluslar için artık “olmazsa olmaz” sayılan dijital ekonomiyi tehdit eden siber güvenlik. Fortinet, her ikisi de dünya genelinde tüm devletler, işletmeler ve bireyler için önemli olan bu endişeleri ele alıyor.

Farkındalık yoluyla davranış değişikliği motivasyonu
Bu güçlüklerin çözümünde önündeki en önemli engellerden biri insan doğası. Dolayısıyla, bu sorunları ele almanın ilk adımı davranışları değiştirmek ve bu da farkındalık yoluyla yapılıyor.

Farkındalık da siber güvenliğin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Siber saldırılara karşı mücadelede en hayati adım, ilk savunma hattımızı geliştirmek. 2021 Verizon Veri İhlali Araştırmaları Raporu’na göre, veri ihlallerinin yüzde 85’i insan hatası içeriyor. Kötü niyetli bir e-posta ekini açmak, bir sunucunun şifresini değiştirmeyi unutmak, bir cihazı yanlış yapılandırmak veya bir cihaza yama veya güncelleme yapmamak, saldırganların bir ağı ihlal etmesinin hala en yaygın yolları.

Fortinet’in düzenlediği siber güvenlik farkındalık eğitimi gibi çeşitli yollarla bireyleri kaçınmaları gereken riskler konusunda eğitmek, çoğu tehdidi önlemenin en etkili yolu. İşgücüne şirkete yönelik belirli tehditler hakkında en son bilgileri sağlamak ve hem işte hem de evde bunlara karşı korunmadaki temel rollerini açıkça anlatmak, kurumsal ağları ve sistemleri güvence altına almak ve kullanıcıları çevrimiçi ortamda güvende tutmak için hayati önem taşıyor.

İklim değişikliği ve siber güvenlik riskiyle inovasyon yoluyla mücadele
İnovasyon, bu kritik konuların kesiştiği bir başka alan. Tüm sektörlerde yeşil teknoloji inovasyonu, küresel iklim değişikliği sorununu çözebilmek için çok önemli. Yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, rüzgâr, dalga, gelgit ve jeotermal enerji), sürdürülebilir ulaşım (elektrikli araçlar, atıkları azaltmak ve verimliliği artırmak için akıllı enerji şebekeleri), temiz üretim süreçleri, yeşil binalar ve daha enerji verimli cihazların tümü, önemli ölçüde iyileştirilmiş çevresel performans sağlamada kritik bir rol oynuyor.

Günümüzün hızla gelişen dijital dünyasına ölçeklendirmek ve uyum sağlamak isteyen siber güvenlik ekipleri, sofistike ihlalleri ve olağandışı ağ faaliyetlerini tespit etmek amacıyla büyük hacimli verileri analiz etmek için gelişmiş yapay zeka ve öğrenen makineleri (AI ve ML) öğreniyor. Fortinet ayrıca tehditlere yanıt süresini hızlandırmak için otomasyondan daha iyi yararlanılabilmesi için çözümlerin konsolide edilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor.

İklim değişikliği ve siber güvenlik düzenlemeler aracılığıyla uygulanmalı
En ideali iç-disiplin olsa da davranışlarda bir değişim yaratmak için yönetmelikler ve uluslararası standartlar gerekiyor. Özellikle de bu değişimi mevcut sınırlı zaman diliminde etkilemeyi umuyorsak düzenlemeler çok önemli. Ayrıca, ilerlemenin tutarlı bir şekilde yapıldığından emin olmak için küresel çerçeveler gerekiyor.

İklim değişikliğinde olduğu gibi, birleştirilmiş bir dizi uygulama ve düzenleme, dijital altyapıları güvence altına almak isteyen kuruluşlar için ortak bir harita ve referans noktası görevi görüyor. Hem teknoloji hem de süreçler için bir kalite ve uyumluluk temeli sağlayarak riski azaltıyorlar

İklim değişikliği ve siber güvenlikte işbirliği
Çıkarılacak bir ders varsa o da hiçbirimizin bunu tek başına yapamayacağı. Uzmanlaşma çağında, iklim değişikliği, siber güvenlik ve ortaya çıkan diğer zorlukları daha etkin bir şekilde ele almamıza yardımcı olacak özel-kamu ortaklıkları geliştirilmesi şart görünüyor.

Gezegeni iklim değişikliğinden kurtarmak, hükümetler, STK’lar, özel sektör ve kamu arasında yakın ortaklıklar olmadan mümkün değil.

Siber suçlularla olan silahlanma yarışı da küresel işbirliği olmadan kazanılamaz. İster yerel koalisyonlar, ister ulusal kuruluşlar veya uluslararası forumlar aracılığıyla olsun, satıcılar, işletmeler, kamu kurumları ve hükümetlerin hepsinin oynayacağı bir rol var. Siber suç faaliyetlerini sekteye uğratmak ve saldırı altyapısını ortadan kaldırmak, kamu ve özel kuruluşlar arasında güçlü ve güvenilir ilişkiler gerektiren ortak bir sorumluluk.

Günün sonunda, yeterince insan yenilenebilir enerjiye geçerse, yeterince işletme sistemlerini ve verilerini korumak için gerekli önlemleri alırsa ve yeterince hükümet dijital oyun alanını eşitlemek için çaba gösterirse, dünyamızın sürdürülebilir hale gelebileceğine inanmak daha kolay olacak.

Ek kaynaklar

FortiGuard Labs ekibi önümüzdeki haftalarda rapordaki konuları ayrıntılarıyla ele alacak; bu araştırmadan değerli çıkarımlar elde etmek için blogumuza abone olabilirsiniz.
FortiGuard Labs tehdit istihbaratı ve araştırması ile siber güvenlik saldırılarını savuşturmak için zamanında adım atılmasını sağlayan Outbreak Alerts hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in FortiGuard Güvenlik Hizmetleri portföyü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in geniş siber farkındalık ve ürün eğitimini içeren ücretsiz siber güvenlik eğitimi girişimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fortinet Eğitim Enstitüsü, Fortinet Training Advancement Agenda (TAA)’nın bir parçası olarak, Network Security Expert (NSE) Certification, Academic Partner ve Education Outreach programları aracılığıyla eğitim ve sertifikasyon da sağlıyor.
Fortinet müşterilerinin kurumlarının güvenliğini nasıl sağladıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Fortinet User Community (Fuse)/Fortinet Kullanıcı Topluluğuna katılarak fikirleri ve geri bildirimleri paylaşabilir, ürünlerimiz ve teknolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve meslektaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz.
Fortinet’i Twitter, LinkedIn, Facebook ve Instagram’dan takip edebilir, blog y da YouTube’da Fortinet’e abone olabilirsiniz.