TÜSİAD SD2, teknoloji kullanıcısı şirketler ile teknoloji tedarikçilerini STEP etkinliğinde buluşturdu

TÜSİAD’ın Türkiye sanayisinin dönüşümüne destek sağlayabilmek amacıyla yürüttüğü TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı’nın (TÜSİAD SD2) STEP (Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı) etkinliği 7 Nisan Perşembe günü gerçekleşti. Program dahilinde çağrı açan teknoloji kullanıcısı şirketlerle, çağrılara uygun çözüm önerisi olan teknoloji tedarikçileri eşleşti. Tüm gün süren etkinlikte alanında uzman 31 konuşmacı, 12 oturumda görüş ve önerilerini…

TÜSİAD’ın Türkiye sanayisinin dönüşümüne destek sağlayabilmek amacıyla yürüttüğü TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı’nın (TÜSİAD SD2) STEP (Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı) etkinliği 7 Nisan Perşembe günü gerçekleşti. Program dahilinde çağrı açan teknoloji kullanıcısı şirketlerle, çağrılara uygun çözüm önerisi olan teknoloji tedarikçileri eşleşti. Tüm gün süren etkinlikte alanında uzman 31 konuşmacı, 12 oturumda görüş ve önerilerini paylaştı. Etkinlikte ayrıca TÜSİAD ve TÜRKONFED iş birliğinde gerçekleşecek ‘Özel Çağrı Dönemi’nin de duyurusu yapıldı.

Orhan Turan: “Önümüzdeki döneme yönelik kalkınma ve rekabet stratejilerinin ana eksenine dijitalleşme olgusunun yerleştirildiğini görüyoruz.”
Konuşmasında, pandemi sürecinde geliştirilen dijital çözümlerin sağladığı faydaların kalıcı uygulamalara zemin oluşturduğunu hatırlatan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan şunları söyledi:
“Önümüzdeki döneme yönelik kalkınma ve rekabet stratejilerinin ana eksenine dijitalleşme olgusunun yerleştirildiğini görüyoruz.
Küresel risklere karşı dayanıklılığın artırılmasında dijital dönüşüm unsurlarının değer zincirine entegrasyonu çok önemli. Yapılan araştırmalara göre iklim değişikliği kaynaklı sorunlar ülkeler ve şirketler için en önemli risk faktörlerinden biri olmaya devam edecek. Bu da yeşil ve dijital dönüşümü bir arada gerçekleştirebilen şirketlerin gelecekte bir adım önde olacağına işaret ediyor. Üretim süreçlerinde kullanılan dijital teknolojiler, verimliliği artırırken kaynak tüketimini azaltıyor. Son dönemde yeşil ve dijital dönüşümün birbirini desteklediği, döngüsellik prensibine uygun, dayanıklı ve yenilikçi işletme modelleri ön plana çıkıyor.
Çevreye duyarlı, karbon nötr büyüme hedefine hizmet eden uygulamaları benimsemek ve yeşil ekonomi dönüşümünü içselleştirmek TÜSİAD olarak öncelik verdiğimiz konular arasında. Yeşil ve dijital dönüşümü desteklemeye yönelik inovasyon ve Ar-Ge kapasitesinin güçlendirilmesi üzerinde önemle duruyoruz. Şirketlerimizde bu alanlarda yetkinliğin geliştirilmesi; Ar-Ge yatırımları ve patent başvurularının artırılması yeşil ve dijital dönüşümde büyük avantaj sağlıyor.”

Perihan İnci: “TÜSİAD SD2 Dijital Platformu ile kullanıcı ve tedarikçi şirketler için 7/24 ulaşılabilirlik sağlıyor.”
Açılışın diğer konuşmacısı TÜSİAD Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı ve TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci ise şunları söyledi:
“TÜSİAD SD2’nin 5. Çağrı döneminde eşleşen kullanıcı ve tedarikçi şirketlere başarılı bir proje dönemi diliyoruz. Bu eşleşmelerden de yine ilham verici dijital çözümler çıkacağına inanıyoruz.
TÜSİAD SD2, bir yandan çağrı dönemlerinde çalışılan dijital çözümleriyle bir iyi uygulama kütüphanesine dönüşürken diğer yandan da hayata geçirdiğimiz TÜSİAD SD2 Dijital Platformu ile kullanıcı ve tedarikçi şirketler için 7/24 ulaşılabilirlik sağlıyor.
Kayıtlı teknoloji tedarikçisi sayısı 2.000’i aştı. Tüm teknoloji şirketlerimizi dijital platformda çözümlerini yayınlamaya, teknoloji kullanıcısı şirketleri de dijital platformda kullanıcı üye olup tedarikçilerin şu anda yayında olan 350’den fazla çözümünü incelemeye davet ediyoruz.”

Dijital dönüşüm ekosisteminin önemli etkinliklerinden olan STEP’te, TÜSİAD SD2’nin destekçileri Lenovo ve SAP (Altın Sponsor), Gün+ Partners Avukatlık Bürosu (Hukuki Destek Paydaşı), IFS (Oturum Sponsoru) da yer aldı.

Program, günün sonunda TÜSİAD SD2 STEP 5. Çağrı Dönemi eşleşme sonuçlarının ilanı ile sona erdi.
Sayılarla TÜSİAD SD2 Programı STEP Etkinliği
• Teknoloji kullanıcısı şirket sayısı: 8
• 8 çağrı için çözüm yükleyen teknoloji tedarikçisi sayısı: 76
• Ön eleme sonrasında STEP’e davet edilen kısa listedeki tedarikçi sayısı: 42
• Teknoloji tedarikçileri ve kullanıcıları arasında toplamda 24 eşleşme görüşmesi, 182 hızlı networking görüşmesi gerçekleşti.

Eşleşmeler:

Borusan Lojistik
Selvi Teknoloji

Ekoten
B2Metric

Organik Kimya
Cyberwise

Pınar Online
Basefy

Siemens
Enmos

Tat Gıda
E3Tam

Teksan
Metapax & Miltron