ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi başlıyor

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co; Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek, gençlere ilham vermek ve girişimciliğin önündeki engelleri kaldırmak için çalışan Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliği ile “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” başlatıyor. ÜNLÜ & Co; finansal teknolojiler, siber güvenlik, temiz enerji teknolojileri, sağlık teknolojileri, eğitim teknolojileri ve sürdürülebilir tarım…

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co; Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek, gençlere ilham vermek ve girişimciliğin önündeki engelleri kaldırmak için çalışan Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliği ile “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” başlatıyor.

ÜNLÜ & Co; finansal teknolojiler, siber güvenlik, temiz enerji teknolojileri, sağlık teknolojileri, eğitim teknolojileri ve sürdürülebilir tarım teknolojileri başta olmak üzere bu alanları kullanarak çözüm üretmek, girişim kurmak veya bu alanlarda var olan girişimini büyütmek isteyen kadınlar için “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” ni Türkiye Girişimcilik Vakfı ile birlikte hayata geçiriyor.

Programa kimler katılabiliyor?
Programa, öncelikli olarak finansal teknolojiler, siber güvenlik, temiz enerji teknolojileri, sağlık teknolojileri, eğitim teknolojileri ve sürdürülebilir tarım teknolojilerini kullanarak yazılım tabanlı çözümler üretmek, yazılım tabanlı girişimler kurmak veya bu alanlarda var olan girişimini büyütmek isteyen kurucusu veya kurucu ortağı kadın olan ve 18-35 yaş arası gençlerden oluşan üç ya da dört kişilik takımlar katılabiliyor.

İlk altı ay girişimci yetiştirme programı olacak
Programa girmeye hak kazanan takımlar programın ilk altı ayında gerçekleşecek bootcamp ile temel girişimcilik yetenekleri kazanacak, fikirlerini iş modeline dönüştürebilecek, alanlarında öncü girişimcileri dinleyebilecek, takımlarına özel atanan mentorlarla çalışabilecek, kendilerinden maksimum verimi elde edebilmeleri için ilham ve trend sohbetleri ile psikolojik ve sosyal seanslardan faydalanacaklar.

İlk altı ayın sonunda yapılacak ön elemede ürünlerini en iyi aşamaya getiren takımlar seçilerek ikinci altı aylık bölüme geçmeye hak kazanacaklar.

İkinci altı ay girişimci geliştirme dönemi
Programın ikinci altı ayında takımlar, ileri aşama girişimcilik eğitimleri ve teknik eğitimlerle desteklenecek, kendilerini ve iş modellerini doğru yatırımcılarla ve müşterilerle buluşturabilmeleri için yatırımcı ve ekosistem buluşmalarıyla desteklenecek, “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” ileri seviye eğitimlerini almaya hak kazanacaklar. Ayrıca; yatay mentorluklara ek olarak dikey mentorluklarla da odak alanlarında daha fazla sektör bilgi ve deneyimi elde edecekler.

Kadınlar teknoloji alanında cesaretlendirilmeli
Kadın girişimcilere eğitim desteği vererek, onların hayatlarına dokunmanın önemine vurgu yapan ÜNLÜ & Co İnsan Kaynakları & Kurumsal İletişim ve Pazarlama Yönetici Direktörü Elif Özer, “Kuruluşumuzdan bugüne kadınların iş hayatına katılımını, grup şirketlerimizin her kademesinde desteklemeye büyük önem verdik. Bunun bir göstergesi olarak ÜNLÜ & Co Grubu toplam çalışanlarının yüzde 51’i kadınlardan oluşurken, yönetim kurulumuzdaki kadın temsiliyeti bağımsız yönetim kurulu üyelerimizle beraber yüzde 50’ye ulaştı. Kuruluşumuzun 20’nci yılında Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Endeavor Türkiye desteğiyle hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimciler Akademisi ile beş yılda 100 kadın girişimciye bu zorlu yolculuklarında eğitimlerimizle yol arkadaşı olduk. Bizler kadının istediğinde başaramayacağı hiçbir şey olmadığını biliyoruz.

Yazılım alanında ve girişimcilik ekosistemindeki kadın sayısının yetersiz olmasından yola çıkarak Türkiye Girişimcilik Vakfı’yla beraber yeni projemiz “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” ni hayata geçiriyoruz. Bu programda da girişimcilik ve mentorlük desteği, yatırımcı ve ekosistem buluşmalarıyla teknoloji dünyasına girecek kadınları ve fikirlerini destekleyeceğiz. Teknoloji girişimleriyle inşa edilecek geleceğin dünyasına daha fazla kadın eli değmesi için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Yarının dünyasını dijitalleşmeyle şekillendirirken, kadınların çözüm odaklı ve pratik yaklaşımları, aynı zamanda sürdürülebilirlik hedeflerine de katkı sağlayacaktır.”

Kadın girişimcilerin desteklenmesi oldukça önemli
Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: GİRVAK olarak ÜNLÜ & Co iş birliğiyle “ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi” ni hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Kadın girişimcilerin her alanda olduğu gibi teknoloji odağında da desteklenmesi oldukça değerli ve önemli. Girişimci kadınların sayısını artırmak için projelerimize devam edeceğiz.”

Programa başvurular www.unluco.com üzerinden 12 Aralık 2022’ye kadar yapılabiliyor.

ÜNLÜ & Co Hakkında
1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co Grubu, kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği 125 başarılı işlem ve 18 milyar ABD doları toplam işlem boyutu ile Türkiye’nin lider birleşme ve satın alma danışmanı olarak faaliyet gösteriyor. Şirket ayrıca, 2010’dan bugüne 30 mn USD’nin üzerinde değere sahip işlemlerde; gerçekleşen toplam işlem adedi, toplam sınır ötesi işlem adedi, toplam özel fon işlem adedi sıralamalarında da lider konumda. (Kaynak: Mergermarket)
ÜNLÜ & Co Grubu, 2010-2022 yılı arasındaki halka arzlar, ikincil halka arzlar ve hızlandırılmış talep toplama (accelerated book building) işlemlerini içeren sermaye piyasası işlemlerinde, özelleştirmeler hariç yüzde 22 pazar payı, 32 işlem ve 3 milyar dolarlık işlem tutarı ile tüm finans kurumları içinde ikinci sırada yer alıyor. (Kaynak: Bloomberg)
ÜNLÜ & Co Grubu, 2013 yılından bu yana toplam 31 adet borçlanma aracı ihracı ile toplamda 2,2 milyar TL’nin üzerinde bir hacim oluşturdu. (Kaynak: Borsa İstanbul)
Türkiye’nin lider tahsili gecikmiş alacak yönetimi şirketlerinden biri olan İstanbul Varlık, toplam 368 milyon TL’lik yatırım ile 4,2 milyar TL anapara büyüklüğünde portföye sahip.
ÜNLÜ & Co ayrıca, ÜNLÜ Menkul Değerler çatısı altında faaliyet gösteren DAHA Yatırım Danışmanlığı ile nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmeti sunuyor. DAHA faaliyetleri kapsamında yönetilen varlıkların tutarı Eylül 2022 itibarıyla 9,4 milyar TL seviyesinde. Varlık Yönetim hizmetlerinde ise, 280’den fazla çalışanıyla Fon ve Portföy Yönetimi, ÜNLÜ Alternatif Yatırımlar ve Tahsili Gecikmiş Alacak Yönetimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Varlık Yönetimi grubu altında yönetilen varlık tutarı ise 6 milyar TL’ye ulaştı.
Merkezi İstanbul’da olan ve 500’e yakın çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co Grubu’nun ayrıca İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir’de şubeleri, New York ve Londra’da ise iştirakleri bulunuyor.
www.unluco.com
www.unlumenkul.com

Türkiye Girişimcilik Vakfı hakkında:
Türkiye Girişimcilik Vakfı 2014 senesinde Sina Afra’nın fikir önderliğinde 25 kurucu tarafından girişimcilik kültürünü yaymak, üniversite gençlerinin girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak ve uzun vadeli düşünce yapısı ile ilham vermek amacıyla kurulmuştur. Gençlik Programları ile gençleri destekleyen vakıf, birbirinden farklı alanlara değinen etki programları aracılığıyla girişimcilik kültürünü toplumun farklı kesimlerinde yaygınlaştırmaktadır. Şu anda 48 kişilik bir mütevelli heyetine sahip olan Türkiye Girişimcilik Vakfı, giveback kültürünü benimsemiştir ve toplumdan alınanın topluma geri verilmesi gerektiğine inanmaktadır. Kurulduğu günden bu yana 27 milyon kişiye ulaşan GİRVAK, hayata geçirdiği proje ve iş birlikleri ile her geçen gün etki alanını genişletmektedir. GİRVAK günümüzde geldiği noktada Türkiye’de girişimciliğinin önündeki engelleri kaldırmak ve girişimcilikle Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olmak için çalışmaktadır. www.girisimcilikvakfi.org